Liptovská Porúbka
Obec je situovaná juhovýchodne od okresného mesta Liptovský Mikuláš, vzdialeného 14 km. Kataster obce je tvarovo veľmi premenlivý, s rôznorodým podložím a širokým rozsahom nadmorskej výšky – od 659 m n. m. (Liptovská Porúbka) do 1722 m n. m. (Rovná hoľa). Vďaka tomu sa v tejto oblasti vyskytuje množstvo vzácnych rastlín a živočíchov. Kataster zasahuje do ochranného pásma NAPANT-u s 2. stupňom ochrany a zo svojej väčšej časti i do samotného národného parku s 3. stupňom ochrany. Najcennejšie časti chotára sú súčasťou maloplošných chránených území: Národná prírodná rezervácia Ohnište a Prírodná pamiatka Mašiansky balvan.
Základom dnešného názvu obce bolo už od počiatku slovo Poruba – dedina vznikla vyrúbaním lesa na pôvodne zalesnenom brehu rieky Váh. Dobový prívlastok Križanova dostala podľa mena šoltýsa – dedičného richtára, ktorý ju založil na základe nemeckého práva na podnet zemianskeho rodu z Liptovského Jána. Noví osadníci však nepochádzali z Liptova. Liptovská Porúbka ako poddanská obec patrila pod správu zemepánov rodu Svätojánskovcov (Szentiványiovcov) z Liptovského Jána.
Obec sa prvý krát spomína v listine z 29. júna 1377 ako usadlosť pod názvom Crisonporuba (Križanova Poruba). Prvé usadlosti v novozaloženej dedine boli podľa nemeckého práva oslobodené od povinností voči zemepánovi na určitú lehotu, pokým nebude územie dediny vyklčované, domy postavené a polia obrobené. Po tejto lehote museli platiť dane zemepánovi, kráľovi aj farárovi. V roku 1600 stálo v Liptovskej Porúbke 41 poddanských domov a jeden mlyn. Patrila tak vtedy k veľkým dedinám. Koncom 17. storočia už bola jednou z najhustejšie osídlených dedín v hornom Liptove.
Obec sa v období protifašistického boja stala jednou z významných centier ilegálnej práce na Liptove. Obyvatelia úzko spolupracovali a pomáhali partizánom, mnohí vstúpili do radov partizánskych oddielov. 13.10.1944 tu havarovalo lietadlo prinášajúce pomoc zo ZSSR.
Dominantou obce je evanjelický kostol z rokov 1914-1918. Stojí na mieste staršieho kostola. Autorom stavby je architekt Milan Michal Harminc.
Kontakt
- https://www.liptovskaporubka.sk/
- Liptovská Porúbka, 033 01, Slovensko
Neexistujú žiadne akcie, pridajte voľajakú.